17 Marzec – Światowy Dzień Morza

POWRÓT DO AKTUALNOŚCI

17 Marca obchodzimy Światowy Dzień Morza

Dzisiejszy dzień jest szczególny ze względu na Światowy Dzień Morza. Data ustanowienia tego święta nie jest przypadkowa bowiem 74 lata temu, dnia 17 marca 1948 roku, podpisano Konwencję, na mocy której powołano Międzynarodową Organizację Morską – IMO, wyspecjalizowaną agendę Narodów Zjednoczonych. Należy do niej około 170 Państw. Organizacja zajmuje się „sprawami morskimi”, które związane są z bezpieczeństwem na morzu oraz zapobieganiem zanieczyszczeniu środowiska morskiego.

Państwa należące do organizacji co roku (zazwyczaj w okolicach września) ustalają dzień, w którym obchodzą święto w swoim kraju, nadając mu każdorazowo nowe hasło przewodnie. Za wyznaczenie daty święta w Polsce, odpowiedzialny jest Minister Infrastruktury. Jako ciekawostkę warto dodać, że w naszym kraju mamy już wypracowaną „tradycję” w tym czasie: wszystkie statki cumujące w tym dniu do portu, podnoszą galę banderową.

Morza i Oceany toną w plastiku! Powstrzymaj ten proces!

Naukowcy szacują, że we wnętrznościach ptaków morskich znajduje się nawet około 90% plastiku. Jest to przerażająca ilość. Niestety ptaki bardzo często mylą z pożywieniem unoszące się na powierzchni wody tworzywa sztuczne, co w konsekwencji jest dla zwierząt procesem śmiertelnym. Połknięte przez zwierzęta plastikowe elementy zalegają w przewodzie pokarmowym – brak możliwości ich wydalenia oraz strawienia powoduje ograniczenie a nawet brak miejsca na wartościowy pokarm. W ten sposób zwierzęta doprowadzone są niestety do śmierci głodowej…

Jeśli zastanawiacie się w jaki sposób ptaki mogą pomylić pożywienie z plastikiem to sprawa jest dość skomplikowana. Naukowcy odkryli, że plastik oszukuje zwierzęta emitując substancje, które zwierzęta odbierają jako pokarm. Tą oszukańczą substancją jest siarczek dimetylu (DMS), „wydzielany przez glony podczas zjadania ich przez kryl, którym z kolei żywią się morskie ptaki. Zalegający w oceanie plastik gromadzi glony i drobną materię organiczną, które emitując DMS, wabią ptaki. Naukowcy podają, że tworzywa sztuczne zjadane przez ptaki mogą stanowić aż 8% ich masy ciała. To tak, jakby osoba ważąca 62 kg musiała pomieścić w swoim przewodzie pokarmowym 5 kg plastiku”.

Jednym z najbardziej narażonych na oszustwo plastiku ptaków, jest gatunek z rodziny rurkonosych czyli burzyki, albatrosy i nawałniki. Natura skonstruowała zwierzęta w taki sposób, że podczas poszukiwania jedzenia, polegają w głównej mierze na swoim węchu. Wobec czego zjadają ogromną ilość tworzyw sztucznych, które emitując DMS, wabią ptaki.

Powyższa grafika w dobitny sposób obrazuje jak w poszczególnych latach szacuje się ilość plastiku w morzach. Przewiduje się, że do 2025 roku w oceanach na trzy tony ryb przypadnie tona tworzyw sztucznych, natomiast do 2050 roku to plastik będzie przewyższał ilość ryb. Poniżej natomiast znajduje się fotografia małego albatrosa, ukazująca warunki, w których żyją te ptaki- tj. wszechobecny plastik…

UWAGA! MATERIAŁ WSTRZĄSAJĄCY!! NIE DLA WRAŻLIWYCH

Chris Jordan, amerykański artysta fotograf stworzył dokument na temat albatrosów na wyspach Midway. Fotografie artysty w sposób wstrząsający obrazują co znajduje się w szczątkach układu pokarmowego martwych ptaków. Być może świat potrzebuje takiego wstrząsu aby w końcu opanować się przed masową zagładą mórz i oceanów, zanim będzie już za późno.

Odważne i bezpośrednie zdjęcia nieżywych albatrosów, nagrania dokumentujące cierpienie umierających zwierząt, prowokują do refleksji. Materiał niezwykle porusza, łapie za serce i wyciska łzy. Może właśnie tak prowokujący sposób przekazu wpłynie na to, że kilka razy zastanowimy się nad naszym postępowaniem i konsekwencjami jakie niesie dla środowiska naturalnego…

  • Poniżej znajduje się link do dokumentu Chrisa Jordana:

http://www.chrisjordan.com/gallery/midway-film/#trailer

  • Poniżej materiały edukacyjne przygotowane przez projekt Eko Kalendarz, dostępne do pobrania w związku ze Światowym Dniem Mórz:
  • Więcej informacji przeczytasz:  https://www.ekokalendarz.pl/dzien-morza/#more-4969
  • Materiały zaczerpnięte ze strony: https://www.ekokalendarz.pl/

POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI

2022-04-05T09:12:42+02:00
Go to Top