Wiosenna kompilacja EKO Świąt

POWRÓT DO AKTUALNOŚCI

Wiosenna kompilacja EKO Świąt!

  • Dzień Wiosny
  • Dzień Lasów
  • Dzień Wierzby

Dzień 21 marca jest wyjątkowy nie tylko ze względu na pierwszy Dzień Wiosny. Tego dnia mamy kompilację ekologicznych świąt, związanych z ochroną środowiska naturalnego. Jest to Dzień Wierzby oraz Dzień Lasów.

Czy wiesz, że Astronomiczna Wiosna zawitała do nas dzień przed tą kalendarzową, tj.: 21 marca? W niedzielę 20 marca słońce osiągnęło punkt tak zwanej równonocy wiosennej i w ten sposób rozpoczęła się Astronomiczna Wiosna. Dzieje się tak już od 2014 roku za sprawą ruchu precesyjnego ziemi (zjawisko zmiany kierunku osi obrotu obracającego się ciała), którego nie uwzględnia kalendarz. Od lat przyzwyczailiśmy się jednak do obchodzenia tego dnia 21 marca. Astronomiczna wiosna stanie się ponownie kalendarzową wiosną dopiero w 2102 roku.

Znanym i uwielbianym przez dzieci zwyczajem związanym ze świętowaniem Dnia wiosny jest palenie (lub topienie) Marzanny. Obrzęd wywodzi się ze słowiańskich wierzeń pogańskich, który wskazuje Marzannę jako boginkę śmierci. Złożenie jej (w postaci kukły) w ofierze miało symbolizować przegonienie śmierci na rzecz powrotu życia pod postacią wiosny co w efekcie miało przynieść urodzaj na cały rok. Współcześnie Marzanna jest uosobieniem zimy a rytuał jej zatopienia/spalenia jest symbolem końca zimy i początku wiosny. Wypędzenie Marzanny stanowi jednocześnie narodzenie Jaryło, symbolizującego wiosnę.

Nie tylko Dzień Wiosny ale Dzień Lasu i Wierzby!

Nie należy zapominać, że 21 Marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów. To niezwykle ważne święto zostało ustanowione w 2012 roku przez  Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy w zakresie konieczności ochrony środowiska naturalnego oraz podnoszenie świadomości w aspekcie znaczenia naturalnej gospodarki lasów dla prawidłowego funkcjonowania całej planety. Ta współzależność musi być obustronna. Natura daje ludziom wiele dobrego, lasy oczyszczają powietrze i nadają mu odpowiednią wilgotność, hamują zmiany klimatu poprzez wiązanie dwutlenku węgla w swoich komórkach, zapobiegają erozji gleby, dzięki swej bioróżnorodności są źródłem naturalnych leczniczych substancji i stanowią dom dla wielu gatunków zwierząt. W związku z tym mamy powinność odwdzięczyć się naturze – dbałość o przyrodę jest konieczna dla zachowania symbiozy między ludźmi a środowiskiem naturalnym.

Lasy pokrywają 1/3 lądów na Ziemi, niestety ich powierzchnia szybko się kurczy. Wyliczono, że w ciągu roku znika ponad 5 milionów hektarów lasów, to tak, jakby w ciągu sekundy znikał las o powierzchni boiska do piłki nożnej. Gdyby zniknęły wszystkie lasy, życie na ziemi nie mogłoby normalnie funkcjonować„.

Te zatrważające informacje powinny być dla nas ludzi, wyznacznikiem dla lepszego postępowania, zwracania uwagi na dbałość o środowisko, które nas otacza. Jeśli nie zrodzi się w nas potrzeba ścisłego współżycia z naturą to nikt na tym nie zyska, bilans strat będzie nie do odbudowania. „Tylko ludzie kochający przyrodę i rozumiejący jej wartość będą w stanie skutecznie ją chronić„. Chodźmy zatem do lasu! Zacznijmy od przyjemnego spaceru, na który zabierzemy rękawiczki i worek na odpadki. Posprzątajmy las. Weźmy czynny udział w ochronie naszego dziedzictwa!

W drodze na spacer do Lasu spróbuj policzyć ile rośnie Wierzb w Twojej okolicy. 21 Marzec to również Dzień Wierzby. Czy wiesz, że w Polsce mamy aż 28 gatunków wierzb? Potrafisz je rozróżnić?

Wierzby są niezwykle cennym drzewem, znajdują szerokie spektrum „zastosowania” w przyrodzie. Oczyszczają wodę i glebę z metali ciężkich i toksycznych związków wychwytując nawet do 80% zanieczyszczeń, a także umacniają brzegi rzek, dlatego chętnie sadzone są w okolicach linii brzegowych. Ponadto wierzba stanowi doskonałe źródło pożywienia dla owadów zapylających oraz schronienie dla wielu gatunków ptaków (np. dla dzięciołów, grzywaczy) a jej pień daje „dach nad głową” zającom, jeżom czy gryzoniom. Dzięki czemu w dawnych wierzeniach drzewo to miało bardzo duże znaczenie symboliczne, jako symbol odradzającego się życia. Z tej przyczyny swoje święto obchodzi w tym samym czasie co Dzień Wiosny.

#pzogliwice #edukacjaekologiczna #śMietek #zielonegliwice

Dowiedz się więcej:

  • https://www.ekokalendarz.pl/pierwszy-dzien-wiosny/#more-532
  • https://www.fao.org/international-day-of-forests/en/
  • https://www.ekokalendarz.pl/dzien-wierzby/#more-258

Zobaczcie jaki materiał przygotowały dla Was Lasy Państwowe:

POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI

2022-03-23T15:50:29+01:00
Go to Top