22 Marzec – Światowy Dzień Wody

POWRÓT DO AKTUALNOŚCI

22 Marca obchodzimy Światowy Dzień Wody

Czy wiesz, że Światowi Dzień Wody obchodzi dziś swoje trzydziestolecie uchwalenia? Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło święto w 1992 roku.  Jest to czas, który powinien zmusić nas do refleksji nad jakże wciąż aktualnym problemem, jakim jest brak dostępu wielu ludzi (około 800 milionów) do czystej wody pitnej. Mimo, iż w 2010 roku to samo Zgromadzenie przyjęło rezolucję o dostępie do czystej wody jako prawie człowieka, to wciąż tych podstawowych praw brakuje wielu mieszkańcom ziemi.

Chociaż wydawać by się mogło, że wody mamy pod dostatkiem to prawda jest taka, że w przyszłości może nam jej zabraknąć. Zasoby wody naturalnej w Polsce nie są wcale tak duże jakby się mogło wydawać. Jesteśmy w tym zakresie na dole listy krajów europejskich i amerykańskich.

Około 71% powierzchni ziemi pokryta jest wodą ale tylko 2,5% to woda słodka, która nadaje się do picia. Jest to zatem nasz najdroższy skarb, o który wszyscy na planecie powinniśmy dbać.

Zastanawiasz się jak możesz się przyczynić do dbałości o wodę? Zacznij od podstaw: do podlewania roślin w przydomowym ogródku używaj deszczówki, napraw w domu cieknący kran lub spłuczkę, nie myj naczyń pod bieżącą wodą, a zmywarkę włączaj tylko wtedy, gdy jest pełna – podobnie pralkę. W łazience, kiedy myjesz zęby – zakręcaj wodę, bierz szybki prysznic zamiast wypełniać wannę wodą podczas kąpieli. Nigdy nie wyrzucaj do toalet nadmiaru papieru toaletowego, produktów higienicznych, szmat, pojemników po kostkach zapachowych itd. Możesz wówczas zatkać nawet rury kanalizacyjne albo narobić ambarasu w oczyszczalni ścieków. Ponadto nie wyrzucaj do wody śmieci, nie wylewaj do niej toksycznych detergentów. Zacznij zwracać uwagę na środki czystości, których używasz i które znajdują się w Twoim gospodarstwie domowym – zacznij wybierać te z bez fosforanów, są mniej szkodliwe. Pod żadnym pozorem nie należy zapominać, że woda, która odpływa wraz z detergentami do kanalizacji, trafia do oczyszczalni ścieków, z której zawraca znów do naszych kranów.

Obok samokontroli nad codziennymi czynnościami, które w realny sposób mogą przyczynić się do dbałości o wodę należy również pamiętać o świadomych wyborach, których dokonujemy każdego dnia. Kupowane produkty zostawiają po sobie tak zwany „ślad wodny”- co oznacza, że przy ich produkcji zużywa się wodę. Stopień tego zużycia jest rzecz jasna zróżnicowany w zależności od rodzaju produktów.

Dla lepszego zobrazowania tej zależności warto posłużyć się wskazanym przez Ewę Kamińską-Bużałek w EkoKalendarzu przykładem, jest to „przypadek leżącego na pograniczu Uzbekistanu i Kazachstanu Jeziora Aralskiego, które wyschło* wskutek rabunkowej gospodarki wodnej przy uprawie bawełny. Z bawełny, która „wypiła” Jezioro Aralskie, uszyto tiszerty, spódnice i spodnie – dla nas. Trafiły do sklepów i szaf w naszej części świata. Moda zmienia się błyskawicznie, drugi raz nie pokażemy się na imprezie w tej samej sukience, a poza tym miło wyskoczyć od czasu do czasu na zakupy do centrum handlowego, prawda? Brzmi niewinnie, tymczasem aby uszyć jedną parę spodni, potrzeba około pół kilograma surowej bawełny – a aby taką jej ilość wyprodukować, należy zużyć niemal 15 tysięcy litrów wody!„. Mało kto ma świadomość, jak konsumpcjonizm napędza ten proces. Warto się nad tym zastanowić aby przewartościować niektóre sprawy. Brak reakcji z naszej strony, to ciche przyzwolenie. A o wodę wszyscy musimy dbać!

#edukacjaekologiczna #pzogliwice #gliwiceedukują #śMietek #gliwicEKOmentują #zielonegliwice

Dowiedz się więcej:

  • https://www.ekokalendarz.pl/swiatowy-dzien-wody/#more-57
  • https://www.unwater.org/

Warto zapoznać się z materiałem „Historia wody butelkowej” przygotowanym przez „The Story of Stuff Project”

Materiał przedstawia historię świata i jego obsesji na punkcie konsumpcji. Negliżuje strategie reklamowe firm sprzedażowych i w sposób bezpośredni na  przykładach ukazuje fakty związane z wodą butelkową.

Obejrzyj, raz, drugi a nawet trzeci. Obejrzyj i zastanów się nad tym pędzącym mechanizmem. Przemyśl czy chcesz w tym uczestniczyć?

POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI

2022-04-05T09:11:42+02:00
Go to Top