Światowy Dzień Długu Ekologicznego

POWRÓT DO AKTUALNOŚCI

Światowy Dzień Długu Ekologicznego – a Ty ile jesteś dłużny ziemi?

Czym jest dług ekologiczny, kto, dlaczego i wobec kogo zaciąga taki „kredyt”?

Dzień Długu Ekologicznego oznacza czas, w którym ludzkość wyczerpała zasoby naturalne Ziemi, które mogą się odnowić w ciągu 365 dni.

Po raz pierwszy ogłoszono go pod koniec 1987 roku. Do lat 70. XX wieku Ziemia była w stanie sama zregenerować swoje zasoby. Z roku na rok ta kwestia niestety ulega pogorszeniu, a data Dnia Długu Ekologicznego cały czas się przesuwa. Wraz ze wzrostem zagrożenia spowodowanego zmianami klimatycznymi skraca się dzień długu co oznacza, że nadmiernie eksploatujemy Ziemię. Skutkami zaciągniętego wobec planety długu jest pozbawienie przyszłych pokoleń jej zasobów.  Sukcesywnie zwiększający się kredyt, jaki ludzkość zaciąga u Ziemi doprowadził do spadku bioróżnorodności, kryzysów żywnościowych i energetycznych . Ponadto w chwili obecnej zmiany klimatu dokonują się znacznie szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. W dużej mierze w skutek działań człowieka wzrasta ilość energii cieplnej zmagazynowanej w atmosferze. Gazy cieplarniane uwalniane do atmosfery przez człowieka powodują wzrost średniej temperatury na planecie przez co mamy do czynienia z globalnym ociepleniem. To z kolei skutkuje anomaliami pogodowymi (fale upałów, susze, burze, powodzie, pożary, śnieżyce i gradobicia), niszczenie środowiska naturalnego (np. blaknięcie raf koralowych) czy kryzys polarny.

W 2022 roku wypada on wcześniej niż w poprzednim, bo 28 lipca.

Międzynarodowa organizacja Global Footprint Network zajmuje się corocznym obliczaniem śladu ekologicznego dla poszczególnych krajów. Na podstawie obliczeń wskazują międzynarodowy Dzień Długu Ekologicznego. Poniżej znajduje się opracowany przez nich wykres, gdzie można zaobserwować jak ta sytuacja zmienia się od 1970 roku. Ewidentnie widać, jak sukcesywnie rośnie dług wobec Ziemie. Wyjątkiem jest rok 2022, w którym doszło do wybuchu pandemii covid-19. Wówczas gospodarki na całym świecie stanęły, wstrzymano transport międzynarodowy. Pozytywnym skutkiem ubocznym pandemii było przesunięcie Dnia Długu na koniec sierpnia.  W 2022 roku to już jest 29 lipiec. Od tego dnia do końca roku, ludzkość będzie żyć „na kredyt”, dług wobec Ziemi, który będą spłacać przyszłe pokolenia.

Według danych Global Footprint Network obecnie w ciągu roku ludzkość zużywamy około 170% odnawialnych zasobów ziemi.  Dochodzi do sytuacji, w której produkuje się mniej żywności w ciągu roku niż konsumuje, a sytuacja z roku na rok się pogarsza. Jeśli nie podejmiemy wyzwania aby zmienić ten stan rzeczy to do 2050 roku będziemy potrzebować aż trzech planet, aby zaspokoić globalne potrzeby. Choćbyśmy byli miliarderami świata to nowej planety sobie niestety nie kupimy.

Zatrzymaj się w tym globalnym pędzie i przemyśl jakie kroki możesz podjąć aby przyczynić się do polepszenia tej sytuacji i zmniejszenia chociażby swojego indywidualnego długu wobec Ziemi?

Dzień Długu Ekologicznego w latach 1971-2022, dostęp dnia 29 lipca 2022 r., źródło: overshootday.org

POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI

2022-08-02T14:33:32+02:00
Go to Top