Jak działa oczyszczalnia? Zobacz wnętrze obiektu!

POWRÓT DO AKTUALNOŚCI

Zapraszamy na wycieczkę po wnętrzu oczyszczalni odcieków znajdującej się na terenie Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o.

Oczyszczalnia odcieków składowiskowych powstała na terenie Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. w Gliwicach w odpowiedzi na jeden z trudniejszych problemów związanych z eksploatacją składowisk w kraju, jakim są odcieki składowiskowe. Inwestycja działa w oparciu o technologię filtracji membranowej, do której trafiają odcieki z kwater, jest wyposażona w ok. 1000 m2 membran. W trakcie pracy oczyszczalnia nie generuje odpadów stałych ponieważ filtry, w które została wyposażona nie są zużywalne. Odzysk wody opiera się o przyjazne środowisku technologie membranowe. Dzięki technologii ultrafiltracji membrany działają jak sito o „oczkach” zdolnych do zatrzymania cząstek wielkości wirusów. Instalacja wykorzystuje zieloną energię – panele fotowoltaiczne, które zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Kiedy nad składowiskiem zbierają się ciemne chmury, zainstalowany system zapewnia również magazynowanie energii elektrycznej.

Z oczyszczonych odcieków powstają dwa produkty permeat = filtrat, woda szara, demineralizowana oraz retentat = koncentrat, zatężony odciek. W skali roku oczyszczalnia ma możliwość przetworzenia łącznie 37 000,00 m3 odcieków, taka ilość pozwoliłaby napełnić 15 basenów gliwickiej krytej pływalni Olimpijczyk.

Co dzieje się z retentatem?

Retentat czyli koncentrat zwany również zatężonym odciekiem ze względu na swój skondensowany skład chemiczny znajduje zastosowanie do nawadniania kwater składowiska. Nawadnianie ma zintensyfikować procesy fermentacyjne w złożu odpadów dla zwiększenia produkcji biogazu, trafiającego do rurociągów podziemnych, przesyłanego za pomocą stacji ssaw do odsiarczalnika oraz jednostki kogeneracyjnej gdzie spalany jest oczyszczony gaz. Jednostka kogeneracyjna, wytwarza w skojarzeniu energię elektryczną i cieplną. Wytworzona energia po zaspokojeniu potrzeb instalacji odsprzedawana jest do firmy Tauron. Za każdy megawat wyprodukowany w OZE (odnawialne źródła energii) PZO Sp. z o.o. otrzymuje środki finansowe za obrót tzw. Zielonymi Certyfikatami na Towarowej Giełdzie Energii. Działania te zwiększają efektywność energetyczną bioelektrowni, zapewniając kompleksową realizację gospodarki odpadami oraz  biogazowo-energetycznej. Tym samym ograniczają emisję do atmosfery metanu i dwutlenku węgla poprzez wzrost stopnia wykorzystania metanu do produkcji energii elektrycznej i cieplnej (CHP). Jest to mała cegiełka Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. w kierunku przeciwdziałania globalnemu efektowi cieplarnianemu, zmianom klimatycznym i poprawy jakości środowiska naturalnego.

Jaka jest dalsza droga permeatu?

Permeat czyli filtrat zwany również wodą szarą wykorzystany będzie do odmycia membran a jego nadmiar zostanie odprowadzony do nowo wybudowanego zbiornika retencyjnego o pojemności 1870 m3. Ze zbiornika podąży do: firmy Górażdże (odpłatnie), gdzie wykorzystywany będzie jako woda technologiczna do produkcji betonu, sanitariatów powstającego Centrum Edukacji Ekologicznej, celów ppoż., nawadniania terenów zielonych, myjki ciśnieniowej celem mycia podwozi pojazdów wyjeżdżających z terenu eksploatowanej kwatery, sanitariatów w budynku socjalnym, bariery antyodorowej mokrej okalającej kompostownię.

 Gospodarka Obiegu Zamkniętego zwana GOZ pozwala zagospodarować odcieki sładowiskowe z pełnym wykorzystaniem zarówno retentatu jak i permeatu (całkowity recykling). Równie ważnym aspektem instalacji oczyszczalni funkcjonującej w ramach GOZ jest czynnik środowiskowy bowiem dla Spółki poza działalnością usługową względem Mieszkańców Miasta istotna jest troska i dbałość o środowisko naturalne i ekologię. Wszystkie dotychczasowe inwestycje Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. dostosowane są zarówno do potrzeb Gliwiczan, instalacji przetwarzania odpadów, wymogów ochrony środowiska oraz działań o charakterze edukacji ekologicznej.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z materiałem video z oprowadzania po wnętrzu obiektu.

Z pozdrowieniami,

ekipa PZO

Dbamy o czystą przyszłość Miasta

POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI

2022-08-01T12:59:13+02:00
Go to Top