Międzynarodowy Dzień Świadomości o Stratach i Marnowaniu Żywności

POWRÓT DO AKTUALNOŚCI

Międzynarodowy Dzień Świadomości o Stratach i Marnowaniu Żywności

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) wyznaczyła 29 września jako Międzynarodowy Dzień Świadomości o Stratach i Marnowaniu Żywności (International Day of Awareness of Food Loss and Waste). Jest to stosunkowo młode święto ponieważ ustalone zostało w 2019 roku a obchodzone jest od 2020.

Według danych ONZ na świecie w skali roku marnowana jest 1/3 wyprodukowanej żywności co jest jednym z czynników napędzających zmiany klimatu. Dzieje się to na każdym etapie wytwarzania i dystrybucji – dotyczy to zarówno gospodarstw rolnych i farm hodowlanych, jak i supermarketów czy restauracji. Duża część wyprodukowanej żywności jest zaliczana jako odpad jeszcze przed trafieniem na sklepowe półki gdyż ulega zniszczeniu i zepsuciu  podczas zbioru,  transportu lub w trakcie magazynowania,  przez co nie trafia do  konsumenta finalnego. Jeszcze większa ilość jedzenia jest marnowana na poziomie sprzedaży detalicznej czyli sklepów oraz konsumentów. Woda, energia, pieniądze, paliwo i praca, które były użyte w łańcuchu  od producenta do konsumenta  zostają zmarnowane co w konsekwencji generuje wielkie straty nie tylko w naszych portfelach ale przede wszystkim nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne. Wiele procesów związanych z wytwarzaniem żywności odbija się na kondycji gleby, wody czy powietrza co przyczynia się do przyspieszenia zmian klimatu.

Jakie działania możesz podjąć już dziś aby zapobiec marnowaniu żywności?

  • Przede wszystkim na na zakupy idź jak jesteś najedzony – jeśli będziesz głodny to kupisz więcej produktów, których tak naprawdę nie potrzebujesz.
  • Stwórz domowe menu na kilka dni z rzędu – będzie Ci łatwiej przygotować listę zakupów.
  • Dokładnie zaplanuj listę potrzebnych produktów zanim wybierzesz się do sklepu – to pomoże uniknąć nie tylko zakupu zbędnych produktów jak również zaoszczędzisz paliwo na ponowne dojazdy, kiedy czegoś zapomnisz.
  • W każdym sklepie znajdują się półki promocyjne, na których znajdziesz produkty przecenione nawet o 50% ze względu na zbliżający się termin ważności.
  • Sprawdzaj daty przydatności produktów we własnej lodówce – korzystaj w pierwszej kolejności z tych o krótkim terminie przydatności tak aby produkty nie wylądowały w śmietniku jak przegapisz ich termin przydatności.
  • Jeśli masz za dużo jedzenia, podziel się z innymi, nie wyrzucaj, nie marnuj.
  • Zaprzyjaźnij się z zamrażalką – zamrożone produkty nie tracą na wartości a w ten sposób przedłużasz ich żywotność. Możesz też zrobić przetwory w słoikach, zawekować posiłki jeśli za dużo zostanie po obiedzie – wykorzystasz na następny raz. Dobrym sposobem na utrwalenie żywności jest również suszenie – np. suszone owoce doskonale sprawdzą się później jako dodatek do herbaty.

Poniżej możesz również zobaczyć przygotowany przez PZO video materiał z cyklu „Spotkania z Ekologią”, w którym szerzej rozwijamy temat marnowania żywności oraz sposobów na jego rozwiązanie:

POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI

2022-09-30T09:00:36+02:00
Go to Top