Metropolitalny Climathon 2022 – poznaj zwycięzców

POWRÓT DO AKTUALNOŚCI

Metropolitalny Climathon 2022 – poznaj zwycięzców

III Metropolitalny Climathon dobiegł końca. Cóż to był za czas! Intensywność, pozytywna energia i moc inspiracji to chyba najwłaściwsze określenia.

Climathon odbył się 27-28 października 2022 roku w Centrum Ochrony Środowiska i Klimatu Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Organizatorem 24-godzinnego wyścigu pomysłów była Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia we współpracy z Fundacją Fortis Pro Nobis. Tematem tegorocznej edycji była „Gospodarka obiegu zamkniętego. Recykling w mieście. Metropolia zero waste”. Uczestnikami wydarzenia byli studenci z całej Polski. Indywidualnie lub grupowo (max 5 osób w grupie) pracowali nad stworzeniem innowacyjnych koncepcji proekologicznych, służących ochronie środowiska naturalnego. W trakcie trwania Climathonu studenci mogli liczyć na merytoryczne wsparcie mentorów, którzy jako eksperci służyli doświadczeniem i wiedzą naukową. Rywalizacja odbywała się równolegle w ponad 140 miastach na świecie. PZO natomiast wystąpiło w roli Jury konkursowego.

Jesteśmy pod wrażeniem pomysłowości studentów, olbrzymiego zaangażowania, pozytywnych chęci zrobienia czegoś dobrego dla naszej planety oraz liczebności uczestników. Zaskoczyło nas w jak dużej symbiozie pracowały drużyny, w których doszło do połączenia studentów różnych uczelni, różnych miast i różnych dziedzin np. studenci Akademii Sztuk Pięknych ze studentami Politechniki – artyści z inżynierami. W efekcie czego mieliśmy okazję zobaczyć szereg znakomitych pomysłów jak pogodzić potrzeby ludzi z dostępnymi zasobami środowiska oraz jak racjonalnie wykorzystywać zasoby przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnego oddziaływania odpadów na środowisko –  wszystko to w trosce o klimat przy jednoczesnym zachowaniu dużej estetyki prac. Podczas 24 godzinnego Climathonu 16 drużyn zaprezentowało swoje projekty z czego 5 osobowe Jury wybrało 3 miejsca zwycięskie.

Pierwsze miejsce zdobył projekt pod nazwą „On Repeat”, który opiera się na budowie wspólnej przestrzeni, w której zagraniczni studenci wracający do swojego kraju, dzielą się przed wyjazdem niepotrzebnymi już rzeczami, które będą przydatne nowo przybyłym studentom z wymiany. Świeże spojrzenie, zrodzone z faktycznej potrzeby codziennych doświadczeń. Z jednej strony z potrzeby troski o środowisko naturalne (nie wyrzucamy niepotrzebnych a wciąż jeszcze sprawnych rzeczy, nie generujemy nowych odpadów – dajemy drugie życie przedmiotom)  z drugiej natomiast pojawia się troska o dobro drugiego człowieka – wewnętrznej społeczności, jaką tworzy środowisko studentów wymiany międzynarodowej. Projekt doskonały w swej prostocie, szybki i prosty w implementacji, który jednocześnie szerzy ideę gospodarki obiegu zamkniętego – przedmioty pozostają w obiegu tak długo jak to możliwe, podejście w duchu zero waste, a poprzez promowanie radości z dzielenia się, buduje zaangażowaną społeczność młodych ludzi, wzmacniając więzi ponadkulturowe.

Drugie miejsce zdobył projekt pod nazwą „Majstrownik”. Pomysł zakłada budowę przestrzeni warsztatowej wyposażonej w narzędzia do wykorzystania na miejscu lub wypożyczenia (z funkcjonującą aplikacją z systemem rezerwacyjnym). Projekt praktyczny, przemyślany i możliwy do zrealizowania. Podejście zero waste na zasadzie „nie potrzebujesz – oddaj” bądź „nie kupuj – wypożycz” w doskonały sposób ogranicza ilość generowanych odpadów co ma duży wpływ na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Jest także odpowiedzią na szkody w środowisku powodowane konsumpcyjnym stylem życia współczesnego społeczeństwa. Mając do dyspozycji miejsce wyposażone w narzędzia i możliwość ich wypożyczenia, mamy szansę naprawy zepsutych rzeczy – dla siebie bądź do wrzucenia w drugi obieg. Projekt ponadto zakłada elementy edukacyjne – co oznacza, że staje się doskonałym miejscem na przeprowadzenie np. warsztatów tematycznych z umiejętności posługiwania się narzędziami, samodzielnej naprawy przedmiotów czy warsztaty z upcyklingu. Pomysł budowy warsztatu dla mieszkańców jako element gospodarki cyrkularnej porusza wiele aspektów proekologicznych ale również prospołecznych. Przestrzeń warsztatowa ma potencjał integracyjny do budowy społeczności lokalnej.

Trzecie miejsce zdobył projekt pod nazwą „Nie marnuj złotego” – Grupa w ciekawy sposób połączyła koncepcję punktu wymiany żywności z ideą segregacji frakcji odpadu, jakim jest olej gastronomiczny posmażalniczy. Łącząc dwa niezależnie funkcjonujące sposoby na wykorzystanie nadmiaru produktów spożywczych studenci stworzyli swoją własną alternatywę. Projekt wzbogacony humorystycznie zaprojektowanym logo, które przyciąga uwagę, nasuwając zabawne skojarzenia z pewnym utartym w Polsce powiedzeniem.

PZO dziękuje organizatorom za możliwość uczestniczenia w wydarzeniu. Climathon to naprawdę ważne przedsięwzięcie, które jednoczy i mobilizuje młodych ludzi do zaangażowania się w ważny temat jakim jest ochrona środowiska naturalnego.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy świetnych pomysłów, a zwycięzcom życzymy szybkiej implementacji projektów.

Poniżej zobaczcie kilka zdjęć z wydarzenia, materiał fotograficzny organizatora.

Wspólnie dbajmy o czystą przyszłość.

POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI

2022-11-03T13:23:29+01:00
Go to Top