18 lutego – Dzień Baterii
Dzień Baterii obchodzony jest corocznie 18 lutego. Dzień obchodów został ustanowiony w rocznicę urodzin Alessandro Volta (1745-1827), włoskiego wynalazcy, który skonstruował pierwsze ogniwo galwaniczne, które dało początek współczesnym magazynom energii jakim są baterie.
Dzisiaj baterie są wszędzie wokół nas. Utrzymują działanie naszych telefonów/smartfonów i budzików, nawet w przypadku braku prądu. Obsługują nasze czujniki dymu, elektryczne maszynki do golenia, narzędzia elektryczne, odtwarzacze mp3, termostaty – ich lista jest długa. Używamy akumulatorów, aby uruchamiać nasze samochody, zasilać nasze laptopy, a nawet napędzać niektóre nasze pojazdy elektryczne. Baterie mogą się wahać od rozmiarów mniejszych niż gumka od ołówka do nawet 2000 metrów kwadratowych. Prawdopodobnie największa bateria na świecie jest w stanie zasilić całe miasto Fairbanks na Alasce, miasto liczące około 12 000 osób, przez maksymalnie siedem minut w sytuacjach awaryjnych.
Baterie i akumulatory po zużyciu stają się groźnymi odpadami, ponieważ metale ciężkie takie jak ołów, rtęć, kadm czy nikiel w nich zawarte są niebezpieczne dla środowiska i przez to także dla zdrowia człowieka.Dlatego tak ważne jest wyrzucanie ich zawsze do pojemników przeznaczonych do recyklingu baterii albo przekazywanie do punktów odzysku baterii.
Specjalne pojemniki możemy znaleźć w dużych sklepach, w aptekach, na pocztach, a nawet w szkole czy przedszkolu. Zużyte baterie czy akumulatory można też oddać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) znajdującym się w Gliwicach przy ul. Rybnickiej 199B.
Żeby jednak korzystać z baterii ekologicznie i ekonomicznie, warto wybierać te, których użyjemy wielokrotnie – akumulatory ze stacją ładującą. Zniknie potrzeba kupowania kolejnych paluszków, a i wygenerujemy o wiele mniej kłopotliwych odpadów.