Ciekawostki o odpadach

Zasady segregacji

Zobacz, dokąd wyrzucić odpady

WYBIERZ

Wyszukiwarka odpadów

Wyszukiwarka odpadów

WYBIERZ

Po co segregować śmieci?

Odpowiedź jest stosunkowo prosta: tak zaśmieciliśmy planetę, że już nie mamy innego wyjścia.
Na szczęście dysponujemy wiedzą i technologią, że stworzone przez nas góry śmieci możemy zacząć stopniowo zmniejszać. Jedyne, co jest potrzebne to dobra wola, rozbudzenie świadomości wśród Mieszkańców i odrobina dyscypliny. Śmieci nie znikają w magiczny sposób po wrzuceniu ich do kosza. Część z nich trafi na składowisko (instalację przetwarzania odpadów), jednak bardzo wiele z nich może zostać ponownie wykorzystane.

Krótka historia recyklingu

Wielu ludzi sądzi, że idea segregacji odpadów i powtórnego ich wykorzystania pod postacią surowców zrodziła się dopiero w XX w. Jeśli Ty również tak uważasz, to musisz wiedzieć, że nie ma nic bardziej mylnego. W światowej ewolucji myśl o odpadach i ich ponownym wykorzystaniu pojawiła się dużo wcześniej. Pierwszy kosz na śmieci powstał w Paryżu w 1884 roku. Natomiast samo pojęcie segregacji śmieci wprowadzono w Nowym Jorku już w 1896 roku. Dwa lata później otwarto tam również pierwszy zakład sortowania odpadów do recyklingu. Obok ekologicznych idei ówczesna społeczność dobrze zdawała sobie sprawę z faktu ile jest zysku w odzysku.

Na ziemiach polskich już w 1777 roku król Stanisław August Poniatowski wydał edykt zobowiązujący poddanych do zbierania papierowych wiórów, gałganów, okrawek skór, owczych nóg oraz innych odpadów. Miał on bowiem świadomość, że z owych surowców będzie można pozyskać klej na potrzeby Papierni Krajowych. Mimo, iż motywacja króla z pewnością nie miała nic wspólnego z ekologią a takie postępowanie świadczyło o przedsiębiorczości i oszczędności, to idea sama w sobie miała pozytywny wydźwięk dla środowiska.

Ile lat rozkłada się […] ?

0
opony i styropian
0
puszki aluminiowe
0
puszki po konserwach
0
karton po mleku

I jeszcze kilka liczb…

  • w roku 2018 na składowisku zdeponowano 79 678  Mg odpadów

  • przy średniej masie dorosłego słonia 6 Mg możemy mówić o rocznym deponowaniu ponad 13 000 sztuk słoni

  • 1500 torebek foliowych zużywa rocznie polska trzyosobowa rodzina. Statystycznie każdy z nas codziennie wyrzuca do kosza co najmniej jedną jednorazówkę uprzednio korzystając z niej zaledwie 12 minut. Rocznie na całym świecie zużywa się od 500 miliardów do biliona toreb plastikowych. To oznacza, że w każdej minucie na świecie zużywanych jest… od jednego do dwóch milionów torebek foliowych.

  • co minutę do morza trafia tyle plastiku, ile mieści się w jednej śmieciarce. W tym samym czasie na całym świecie sprzedaje się ponad milion plastikowych butelek. To 20 tysięcy na sekundę! Gdybyśmy ustawili wieżę ze wszystkich butelek PET wyrzuconych w ciągu roku, jej wysokość miałaby 28 milionów kilometrów! Obwód kuli ziemskiej wynosi 40 000 km: odpowiada to 700 obwodom kuli ziemskiej.
    Drobinki plastiku znajdują się w powietrzu, wodzie, glebie, organizmach zwierząt i ludzi. Tworzymy odpady, których rozkład szacuje się na prawie 500 lat, a po tym czasie i tak nie znikają w pełni.

  • bez smartfona, komputera czy telewizora mało kto dziś wyobraża sobie życie. Nie mówiąc już o pralce, lodówce czy piekarniku. Sprzęt AGD i RTV ułatwia życie. To wszystko sprawia, że pojawia się nowa kategoria śmieci: elektroodpady. Urządzenia elektroniczne odpowiednio przetworzone i zutylizowane są cennym źródłem surowców. Wartość trzymanych przez Polaków w szufladach nieużywanych telefonów szacuje się na 232 miliony złotych.

Zasady segregacji

Zobacz, dokąd wyrzucić odpady

WYBIERZ

śMietek

Wesoły robocik i jego przygody

WYBIERZ

PZO i edukacja

Realizujemy zadania edukacji ekologicznej w Gliwicach

WYBIERZ